Vítejte na stránkách PEKK Consulting, IT specialistů s více než 15 lety zkušeností v oboru

Kde nás najdete

Tanvald, ČR

Otevírací doba

Po – pá: 8:00 – 17:00

a

Novinky

Otravný spam a jak s ním zatočit aneb jsem vaše africká tetička, pošlete mi 100 tisíc

Mar 30, 2021 | IT pro každého, IT zabezpečení, spamy, tipy a triky

E-mail je dnes jedním z nejběžnějších komunikačních kanálů, používaných lidmi po celém světě. Do e-mailové schránky ale čas od času chodí i spam či rovnou nebezpečné zprávy, o které adresát nestojí. Na první pohled se tato komunikace tváří nevinně, ale jejím cílem je získat něco ve svůj prospěch od nic netušícího uživatele e-mailu.

Se spamem se setkal prakticky každý, kdo vlastní e-mailovou schránku. Víte ale, jak jej rozpoznat, jak s ním zatočit a zabránit tomu, aby vám spamy do schránky chodily v takovém množství? Řekneme vám, kde spam získal své jméno, jaké podoby může nabírat a dáme vám 6 užitečných tipů, jak se spamů účinně zbavit.

Co je spam a kde se vzalo pojmenování

Slovem spam označujeme nevyžádaný e-mail či jiný typ zprávy. Historie tohoto typu zpráv sahá až do poloviny 90. let minulého století, kdy nastal obrovský rozmach komerčního využívání internetu. Spolu se vznikem spamů jako nevyžádaných zpráv se začaly postupně vytvářet i postupy a metody, jak je odhalit a jak se jich zbavit.

Zajímavý je i původ slova spam. Toto označení pochází ze slavného skeče známé britské komediální skupiny Monty Python. V něm skupinka Vikingů navštívila restauraci, jejíž jídelní lístek byl plný položek se Spamem. Původně přitom šlo o americké lančmítové konzervy, pojmenované podle kombinace koření a šunky (anglicky spice a ham). Díky populární scénce se slovo spam stalo oblíbeným označením nevyžádané pošty, která často slibuje něco, co nakonec vůbec neobsahuje.

Není spam jako otravný spam: druhy spamů

Spam může mít například formu nechtěného e-mailu nebo také komentáře s odkazem na vašem webu, jehož prostřednictvím útočník vkládá vlastní odkazy a tak zvyšuje svou hodnotu z pohledu vyhledávačů.

Zaměřme se nyní ale na e-mailový spam. Tyto e-maily mohou obsahovat například:

  • viry, spyware a reklamu,
  • promyšlený podvod (například proklik na stránku, která se tváří jako některá důvěryhodná instituce; tato technika nese označení spoofing),
  • snaha o vylákání vašich osobních informací, jako jsou detaily o debetních či kreditních kartách (označuje se jako phishing),
  • škodlivé přílohy, které po svém otevření propašují viry do počítače oběti a tím nad ním získají například kontrolu nebo z něj obdrží citlivé osobní údaje,
  • hoaxy (poplašné lživé zprávy),
  • řetězové dopisy, které vám tvrdí, že když na ně neodpovíte, stane se vám něco zlého; ty byly populární hlavně dříve.

Nástroje na odhalování spamu jsou stále efektivnější; i proto se objevují nové a nové typy spamu, které se snaží obcházet systémy ochrany počítače či e-mailové schránky. Útočníci jsou stále kreativnější a snaží se, aby jejich zprávy působily tak důvěryhodně, že je otevřete nebo jejich odesílateli rovnou předáte informace, které z vás chce vylákat.

Proč nereagovat na spam

Co riskujete, když spam otevřete, odpovíte na něj nebo poskytnete své citlivé údaje osobě na druhé straně? Můžete přijít o přístupy k systémům či aplikacím, do vašeho počítače se dostanou viry, útočník z vás vyláká peníze nebo ukradne vaši identitu, kterou následně přeprodá nebo použije při nelegální činnosti.

Pro hackera není nic těžkého se díky odpovědi na spam dostat až ke konkrétní osobě. Najít si údaje o vás na internetu, včetně vaší adresy, telefonního čísla a dalších detailů není nic složitého. Váš e-mail může útočník také odprodat jako aktivní dalším hackerům nebo odesílatelům spamu.

6 snadných kroků, jak zatočit se spamem ve vaší e-mailové schránce

Jak se zbavit spamu a zajistit, aby vám jej nechodilo takové množství? Stačí těchto 6 jednoduchých tipů:

1. Nechte si poradit

Zúčastněte se školení nebo workshopu, zaměřeného na rozpoznávání spamu a obraně proti němu. Tak si budete jistí, že na podobné zprávy vhodně (ne)zareagujete. Pekk nabízí právě takové školení (online, v angličtině), kde vás odborníci detailně seznámí s různými podobami spamu.

2. Neukazujte svou adresu

Nezveřejňujte svůj e-mail na internetu. Tvůrci spamu tak získávají nové adresy, na které mohou rozesílat nevyžádanou poštu. Osobní ani firemní e-mail nepoužívejte při účasti v online soutěžích ani v diskuzních fórech, která váš e-mail zobrazí u odpovědi. Zveřejnění e-mailu má i další stinnou stránku. Máte-li slabé heslo, útočník se vám snadno nabourá do vaší e-mailové schránky. Více o heslech se dozvíte v našem průvodci tvorbou hesel.

3. Opravdu musíte e-mail otevírat?

Vždy si dobře rozmyslete, zda si konkrétní e-mailovou zprávu prohlédnete, otevřete přílohu nebo kliknete na link či obrázek. V předmětu spamu se často objevuje například nabídka léků, informace od falešné přepravní společnosti o nikdy neobjednaném balíku nebo pozdrav od tetičky z druhé strany světa, kterou vůbec neznáte.

4. Žádné odpovědi

Na spamy neodpovídejte. Odpovědí říkáte útočníkovi, že váš e-mail je aktivní a můžete tak očekávat víc a víc spamu.

5. Antivirus

Stáhněte si antivirus a nástroje na filtrování spamu; bez nich se vůbec nepřipojujte k internetu. Některé e-mailové služby podobné filtry již obsahují, do jiných je musíte doinstalovat. Takové nástroje vám spamy přesunou do samostatné složky nebo je označí výraznou barvou, abyste si u nich dali pozor.

6. Potřebujete všechny newslettery?

Nepřihlašujte se k odběru newsletterů a jiných nabídek neznámých společností. Existuje řada pochybných stránek, které prodávají nasbírané e-maily třetí straně. Můžete si také vytvořit speciální e-mailovou adresu, určenou jen pro newslettery a obchodní nabídky. 

V článku jsme vám ukázali, co je spam, jak jej rozeznat od běžné pošty i jakými způsoby s ním zatočit. A nezapomínejte ani na to hlavní: nikdy neodpovídejte na nevyžádanou poštu!

Naše služby

Nabízíme širokou škálu služeb, které můžeme uplatnit ve společnostech všech velikostí. Spolupracujeme jak s živnostníky, tak se zavedenými společnostmi a nadnárodními korporacemi. Neváhejte nás kontaktovat, pokud hledáte IT poradenství nebo poskytovatele IT služeb.

IT Zabezpečení

Komplexní zabezpečení IT infrastruktury, databází a citlivých dat, které jsou základem vašeho podnikání.

Počítačové sítě

Profesionální design, správa a zabezpečení podnikových počítačových sítí (LAN, WAN, VLAN, VPN).

Cloud Solutions

Úspora zdrojů a efektivnější využívání dostupnosti a zabezpečení virtuálních systémů.

Monitoring & Reporting

Monitorování využití zdrojů, využití serveru, aktivity zaměstnanců a další pro efektivní řízení společností.

Automatizace

Zefektivnění procesů a úspora peněz díky integraci IT, eliminace neefektivních procesů a zvýšení produktivity.

IT analýza

Nezávislá analýza podnikového IT a spousta inspirativních informací ke zvýšení efektivity vaší IT infrastruktury.

Kontaktujte nás

Pokud vás naše služby zaujaly, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se s vámi probereme vaše požadavky a možnosti, navrhneme optimální řešení a další kroky.

Jak můžeme pomoct zefektivnit vaše podnikání?

Rychlá zpráva