Vítejte na stránkách PEKK Consulting, IT specialistů s více než 15 lety zkušeností v oboru

Kde nás najdete

Tanvald, ČR

Otevírací doba

Po – pá: 8:00 – 17:00

a

Novinky

Home office 1: Je bezpečné nechat zaměstance pracovat z domova?

Dec 22, 2021 | home office, IT zabezpečení

Práce z domova je dnes silně rostoucím trendem, ne-li standardem. Je bezpochyby, že vyžaduje správné nastavení všech systémů a jejich důkladné zabezpečení. Na home office zpravidla hrozí větší nebezpečí, než při pohybu ve firemní síti. Na dálku pracující zaměstnanci jsou zranitelnější i proto, že si některá rizika vůbec neuvědomují.

Příklady z praxe home office: Podvodná mobilní aplikace a krádež bankovních dat

Rok 2019 se zapsal do dějin bankovní společnosti Capital One tím, že si uřízla pořádnou ostudu. Unikly totiž citlivé údaje, které se týkaly více než 100 milionů kreditních karet klientů. Šlo tak o jednu z historicky největších krádeží bankovních dat. Nakonec byl zatčen jeden softwarový inženýr, který se naboural do serverů Capital One a získal z nich tato data.

Bezpečnostní problémy hezky ilustruje i reálný příklad mobilní aplikace, vyvinuté hackery, která se tvářila jako oficiální dílo Světové zdravotnické organizace. Jakmile ji uživatel nainstaloval do telefonu, postarala se o krádež citlivých dat.

Podobné útoky mají za cíl získat data uživatelů, citlivé údaje či důležité firemní záznamy. Také v souvislosti s koronavirovou krizí se objevilo mnoho různých podvodů, malwaru, phishingových útoků a dalších nebezpečí, ohrožujících mimo jiné počítače zaměstnanců.

Krádeže citlivých dat jsou jednou z častých obav firem. Zároveň představují velkou hrozbu i pro ty z nich, které zaměstnancům umožňují (příležitostně či dlouhodobě) pracovat z domova. Home office přitom dnes už může být naprosto bezpečný. Co je třeba vědět, zajistit a nastavit, než zaměstnance pustíte s počítačem domů?

Rizika home office

Pracovník na home office se stává snadným terčem řady kybernetických útoků. Firemní sítě bývají často slušně zabezpečené, ale na bezpečnost při práci z domova se někdy zapomíná. Neaktualizovaný systém, slabé přihlašovací heslo do firemní aplikace nebo nezabezpečená domácí síť představují potenciální hrozby. Vyhodnotit veškerá rizika a vše správně nastavit v rámci IT je proto pro mnoho firem opravdový oříšek.

V případě úniku dat není problémem jen pošramocená pověst firmy, ale i vysoké pokuty ze strany různých úřadů. Když se například osobní data z vašich systémů objeví na internetu, jedná se o velký vykřičník pro vaše zaměstnance i zákazníky. Data z různých firemních aplikací mohou být přeprodána, použita pro průmyslovou špionáž a k dalším nelegálním účelům.

Zabezpečení při práci z domova si žádá čas i zkušenosti

Problematika zabezpečení informačních technologií patří k těm komplexním. Některé aspekty kybernetické bezpečnosti si zvládne pohlídat každá firma, na jiné se ale vyplatí raději najmout odborníka. Díky odborné pomoci ušetříte spoustu času. Největším přínosem externího řešení je vaše jistota, že budou zaměstnanci z domova pracovat opravdu bezpečně.

Při řešení bezpečné práce z domova předejdete spoluprací s odborníky řadě problémů, plynoucím ze špatně nastaveného zabezpečení firemního hardwaru i jednotlivých systémů (například únikům dat, s tím souvisejícím postihům a ztrátou důvěryhodnosti firmy). Podívejte se, jak vám můžeme s nastavením home office pomoci my.

Naše služby

Nabízíme širokou škálu služeb, které můžeme uplatnit ve společnostech všech velikostí. Spolupracujeme jak s živnostníky, tak se zavedenými společnostmi a nadnárodními korporacemi. Neváhejte nás kontaktovat, pokud hledáte IT poradenství nebo poskytovatele IT služeb.

IT Zabezpečení

Komplexní zabezpečení IT infrastruktury, databází a citlivých dat, které jsou základem vašeho podnikání.

Počítačové sítě

Profesionální design, správa a zabezpečení podnikových počítačových sítí (LAN, WAN, VLAN, VPN).

Cloud Solutions

Úspora zdrojů a efektivnější využívání dostupnosti a zabezpečení virtuálních systémů.

Monitoring & Reporting

Monitorování využití zdrojů, využití serveru, aktivity zaměstnanců a další pro efektivní řízení společností.

Automatizace

Zefektivnění procesů a úspora peněz díky integraci IT, eliminace neefektivních procesů a zvýšení produktivity.

IT analýza

Nezávislá analýza podnikového IT a spousta inspirativních informací ke zvýšení efektivity vaší IT infrastruktury.

Kontaktujte nás

Pokud vás naše služby zaujaly, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se s vámi probereme vaše požadavky a možnosti, navrhneme optimální řešení a další kroky.

Jak můžeme pomoct zefektivnit vaše podnikání?

Rychlá zpráva