Vítejte na stránkách PEKK Consulting, IT specialistů s více než 15 lety zkušeností v oboru

Kde nás najdete

Tanvald, ČR

Otevírací doba

Po – pá: 8:00 – 17:00

a

Novinky

IT Outsourcing: největší výhody a nevýhody

Aug 29, 2021 | outsourcing, tipy a triky

IT outsourcing představuje moderní způsob zvyšování konkurenceschopnosti firem. Dochází při něm k delegaci zodpovědnosti za firemní IT (či jiné neklíčové aktivity) na třetí stranu. Díky tomu vám zbývá víc času na hlavní oblast zájmu. Každý přístup má své výhody a nevýhody. Jak vypadají přínosy a rizika outsourcingu firemních informačních technologií?

Výhody IT outsourcingu ve firmě: Úspory i náskok před konkurencí

Díky IT outsourcingu získá firma k ruce experty, zběhlé ve svém oboru. Ve většině případů proto tento přístup vede k finančním úsporám i ke zvýšení kvality odvedené práce. Budete mít k dispozici také přesnější přehled o výdajích za IT.

Sami si určíte, co potřebujete outsourcovat, a rozsah nasmlouvaných služeb lze v čase zvyšovat i snižovat. Nemusíte řešit technickou ani legální stránku (například aktualizace softwaru, jeho licencování apod.). Nejste navíc závislí na interním IT oddělení, které většinou není dostupné v režimu 24/7. Váš IT tým tak může mít méně členů a vystačí si s menšími prostorami. IT outsourcing navíc snižuje investice do vzdělávání interního IT oddělení.

Hlavně při specifických požadavcích (například nasazení nového systému, přechod na cloudautomatizace procesů, virtualizace infrastruktury a další) nemusíte hledat odborníky na konkrétní oblasti. Tuto výhodu obzvlášť oceníte u jednorázových aktivit, které externí firma pokryje daleko jednodušeji.

Partnerská firma zvenčí nemá zkreslené vidění vašeho businessu a proto vám dokáže efektivně poradit, na které oblasti IT se zaměřit, do čeho investovat a čím neztrácet čas. Pokud navíc svěříte IT jednomu partnerovi, vytváříte si s ním vztah a celá spolupráce je jednodušší, než úkoly dělit mezi několik nezávislých kontraktorů.

Dobrá externí firma dokáže nabídnout profesionální servis, kvalitu služeb a ideálně komplexní rozsah služeb, díky kterému vám bude stačit jediný dodavatel pro všechno. 

Outsourcing tak přinese úspory, snížení investic do IT a perfektní přehled o výdajích vynaložených na informační technologie. 

Nevýhody IT outsourcingu ve firmě: Pocit ztráty kontroly či kvalita spolupráce

Při outsourcování do jisté míry ztratíte kontrolu nad prováděním jednotlivých úkolů. Většinou je ale důležitější kvalitně odvedená práce. Pozor si dejte také na smlouvu, kterou podepisujete. Pohlídejte si rozsah prací i délku kontraktu. Zajímejte se, zda je ve sjednané ceně zahrnuto vše a o které položky může případně výsledná částka stoupnout.

Někteří poskytovatelé outsourcingu vám mohou nabízet služby navíc, které vůbec nevyužijete, nebo se vás pokusí vázat na delší dobu. Proto si partnera vyberte opravdu pečlivě. My v PEKKu vám garantujeme, že každá smlouva již zahrnuje všechny náležitosti a nemusíte se bát neočekávaných výdajů nad rámec.

Pracuje-li na vašem IT někdo zvenčí, může být jeho řízení náročnější, než u vlastních zaměstnanců. Komunikace často probíhá po telefonech nebo elektronicky a některé informace se tak mohou „ztratit v překladu“. I na to ale dnes existuje spousta řešení v podobě videokonferenčních hovorů a online nástrojů, umožňujících spolupráci na dálku či zjednodušujících projektové řízení.

Potenciálním nebezpečím outsourcingu IT je také riziko úniku informací a citlivých dat. Ptejte se, jakým způsobem váš partner data zabezpečuje, jak s nimi nakládá a zda dodržuje všechny předpisy včetně GDPR. Únik dat by mohl vážně poškodit léta budovanou důvěryhodnost vaší organizace.

Budou-li jednotlivé části vašeho IT spravovat různí externisté, může být dosažený výsledek nekonzistentní a například nově nasazené systémy spolu nemusí spolupracovat. Tomu se vyhnete výběrem jednoho kvalitního dodavatele, který dokáže pokrýt všechny vámi vyžadované oblasti.

Díky outsourcingu můžete v klidu růst… i spát

IT outsourcing pomáhá vaší organizaci růst: dovoluje vám se plně soustředit na business a starost o techniku a inovace v IT přenechat expertům. Funkční IT přináší vaší firmě konkurenční výhodu. Tam, kde ostatní bojují s nastavením IT, máte vy vyřešeno.

Dnešní dynamické pracovní prostředí outsourcingu přeje. Ten nabízí spoustu výhod. Mnoho případných rizik eliminujete kvalitním plánováním a dobře nastavenou komunikací s externí firmou, volbou jedné firmy místo několika externistů a precizně zpracovanou smlouvou. Chcete se do outsourcingu rovnou pustit? Napište nám!

Naše služby

Nabízíme širokou škálu služeb, které můžeme uplatnit ve společnostech všech velikostí. Spolupracujeme jak s živnostníky, tak se zavedenými společnostmi a nadnárodními korporacemi. Neváhejte nás kontaktovat, pokud hledáte IT poradenství nebo poskytovatele IT služeb.

IT Zabezpečení

Komplexní zabezpečení IT infrastruktury, databází a citlivých dat, které jsou základem vašeho podnikání.

Počítačové sítě

Profesionální design, správa a zabezpečení podnikových počítačových sítí (LAN, WAN, VLAN, VPN).

Cloud Solutions

Úspora zdrojů a efektivnější využívání dostupnosti a zabezpečení virtuálních systémů.

Monitoring & Reporting

Monitorování využití zdrojů, využití serveru, aktivity zaměstnanců a další pro efektivní řízení společností.

Automatizace

Zefektivnění procesů a úspora peněz díky integraci IT, eliminace neefektivních procesů a zvýšení produktivity.

IT analýza

Nezávislá analýza podnikového IT a spousta inspirativních informací ke zvýšení efektivity vaší IT infrastruktury.

Kontaktujte nás

Pokud vás naše služby zaujaly, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se s vámi probereme vaše požadavky a možnosti, navrhneme optimální řešení a další kroky.

Jak můžeme pomoct zefektivnit vaše podnikání?

Rychlá zpráva