Vítejte na stránkách PEKK Consulting, IT specialistů s více než 15 lety zkušeností v oboru

Kde nás najdete

Tanvald, ČR

Otevírací doba

Po – pá: 8:00 – 17:00

a

Novinky

Cloud v malé firmě: Poznejte 5 největších výhod služeb a systémů v obláčku

May 13, 2021 | outsourcing, cloudová řešení, malá firma

Cloud computing je dnes ve světě byznysu často skloňovaným pojmem. Zažívá prudký růst a malým firmám nabízí celou řadu možností, jak lépe využít systémy i aplikace. Jak funguje cloud computing, k čemu se vám bude hodit a jaké benefity přináší cloud v malé firmě? To se dozvíte v tomto článku.

Co je cloud?

Cloud označuje zajišťování úložišť, serverů, výpočetních služeb, databází, softwaru nebo infrastruktury provozovatelem služby. Úzce souvisí s virtualizací, která dovoluje efektivněji využít hardware, a také s outsourcingem, jenž přesouvá odpovědnost za některou oblast IT na externího dodavatele. K aplikacím a zdrojům v cloudu přistupujete přes internet. O jejich bezpečnost se nemusíte bát: cloudy běžně obsahují více vrstev zabezpečení, než servery a jiné zdroje uvnitř firmy.

Cloudové služby se dělí do tří hlavních kategorií: SaaS (software jako služba), PaaS (platforma jako služba) a IaaS (infrastruktura jako služba). V SaaS modelu používáte software poskytovatele na základě předplatného. PaaS poskytuje infrastrukturu a prostor pro vývoj a testování aplikací, IaaS značí externí zajištění IT infrastruktury, jako jsou servery, sítě nebo úložiště. Jaké výhody poskytuje cloud menším společnostem?

Cloud v malé firmě: 5 největších výhod

Cloud malým firmám přináší například úspory za nákup, údržbu a obměnu hardwaru, jednodušší správu zdrojů a aplikací a snazší možnosti škálování. Dalšími výhodami jsou centralizovaná správa dat či zdrojů, efektivní spolupráce v cloudových aplikacích i odborně nastavené zálohování. Na jednotlivé benefity cloudu se nyní podíváme podrobněji.

1. Finanční úspory a přístup ke špičkovému hardwaru a softwaru

Cloudové řešení patří mezi ta nejlevnější z hlediska provozu a údržby. U aplikací v cloudu nemusíte řešit prodlužování licencí ani neustále nakupovat právě vydané verze. To je výhodné zejména pro menší firmy, které si nemohou dovolit časté investice do nejnovějšího hardwaru a softwaru. Starat se nemusíte ani o nutnou údržbu, kterou za vás zajišťuje poskytovatel služby.

2. Spolehlivost a flexibilita

Na cloud se můžete spolehnout. Provozovatel ručí za to, že se při výpadku některého serveru, úložiště či aplikace okamžitě spustí záložní zdroj. Při přechodu na cloud uzavíráte smlouvu o poskytování služeb SLA, která mimojiné garantuje maximální přípustnou dobu výpadku v určitém časovém úseku. O bezproblémový běh se potom starají redundantní výpočetní komponenty a zdroje, které by v interním řešení dost možná chyběly.

Potřebujete novou aplikaci, větší úložiště, server nebo databázi navíc? Cloudové služby, infrastruktura i aplikace porostou s vámi.

3. Škálovatelnost, snadná obnova a zálohování

Velikost úložiště v cloudu se dá lehce škálovat. Možná má vaše firma vytíženější období roku, kdy potřebujete ukládat více dat nebo zpracovávat více transakcí v systémech; jindy je pro vás takový výkon či prostor zbytečný. Cloud může růst (a také se zmenšovat) přesně podle vašich aktuálních požadavků.

S cloudem je proces zálohování a obnovy daleko jednodušší. Poskytovatel cloudu za vás vyřeší otázku obnovy, když dojde například k nechtěnému smazání nebo poškození dat. Zálohování v cloudu je daleko jednodušší v porovnání s interním řešením stejné situace. Odpadne vám nutnost péče o vlastní hardware, nastavování a správu záloh.

4. Přehled o nákladech a snadná spolupráce

Vaše firma bude mít s cloudem daleko lepší přehled o výdajích za IT. Nemusíte počítat zvlášť software, hardware a náklady na tým, který se o všechno stará. Platíte například pravidelný měsíční poplatek a vaše účty jsou tak čistší a přehlednější. 

S cloudovými aplikacemi mohou vaši zaměstnanci lépe spolupracovat a navíc fungovat odkudkoliv, na počítači i na telefonu. Tento způsob práce vám může pomoci oslovit nové talenty, kteří by to k vám jinak měli daleko.

5. Podpora automatizace

Cloud v malé firmě pomáhá postupovat efektivněji v rámci jednotlivých úkolů. Může se do nich začlenit i automatizace, kterou by si malá firma jinak nemohla v širším měřítku finančně dovolit. V cloudu mohou běžet aplikace, jejichž součástí bude automatizace některých repetitivních činností, a zaměstnanci se mohou věnovat důležitějším úkolům.

Čím můžete ve firmě začít právě dnes?

Cloud v malé firmě poskytne vaší společnosti lepší přehled o výdajích za IT, pomůže snížit náklady, získat přístup ke špičkovým technologiím a škálovatelným řešením. Vyřeší za vás zálohování a obnovu při potížích a uvolní ruce IT oddělení. Poraďte se s odborníky z Pekku o tom, jak může cloud pomoci právě vám.

Jak postupovat, pokud vás cloudy zaujaly a rádi byste je ve firmě využili? Kontaktujte odborníky z Pekku, kteří vám pomohou s úvodní analýzou a vytipováním všech oblastí, kde můžete cloud efektivně využít. Součástí je také pomoc s hladkou migrací dat či infrastruktury do cloudu.

Naše služby

Nabízíme širokou škálu služeb, které můžeme uplatnit ve společnostech všech velikostí. Spolupracujeme jak s živnostníky, tak se zavedenými společnostmi a nadnárodními korporacemi. Neváhejte nás kontaktovat, pokud hledáte IT poradenství nebo poskytovatele IT služeb.

IT Zabezpečení

Komplexní zabezpečení IT infrastruktury, databází a citlivých dat, které jsou základem vašeho podnikání.

Počítačové sítě

Profesionální design, správa a zabezpečení podnikových počítačových sítí (LAN, WAN, VLAN, VPN).

Cloud Solutions

Úspora zdrojů a efektivnější využívání dostupnosti a zabezpečení virtuálních systémů.

Monitoring & Reporting

Monitorování využití zdrojů, využití serveru, aktivity zaměstnanců a další pro efektivní řízení společností.

Automatizace

Zefektivnění procesů a úspora peněz díky integraci IT, eliminace neefektivních procesů a zvýšení produktivity.

IT analýza

Nezávislá analýza podnikového IT a spousta inspirativních informací ke zvýšení efektivity vaší IT infrastruktury.

Kontaktujte nás

Pokud vás naše služby zaujaly, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se s vámi probereme vaše požadavky a možnosti, navrhneme optimální řešení a další kroky.

Jak můžeme pomoct zefektivnit vaše podnikání?

Rychlá zpráva